תפריט

חדשות

לרגל פתיחת האתר נרשמים חדשים באתר יקבלו בדואר רגיל את חוברת העזר "פתרונות לסביבה מסוכנת" חינם!
כמו כן הפתעות, טיפים וציטוטים חכמים במיוחד, ישלחו במייל פעם בשבוע, ויעזרו לך לעשות את היום!

טכנולוגיית הלמידה

האם מישהו אי פעם לימד אותך איך ללמוד משהו?

חשוב לרגע על הדבר הבא: במהלך כל שנות לימודיך, האם מישהו אי פעם לימד אותך איך ללמוד משהו? כיום, אנשים מסיימים את בית-הספר ואינם מסוגלים לקרוא או לכתוב ברמה מספקת כדי להחזיק משרה או להתמודד עם החיים. זוהי בעיה אדירה. הבעיה אינה שאי אפשר ללמוד נושאים כלשהם; מה שלא מלמדים הוא איך ללמוד. זהו השלב החסר בכל הקניית השכלה...

 ל. רון האברד מילא חלל זה בספקו את הטכנולוגיה הראשונה והיחידה של איך ללמוד. הוא גילה את החוקים שעליהם מבוססת הלמידה ופיתח שיטות מעשיות שכל אחד יכול ליישמן. הוא קרא לנושא זה "טכנולוגיית הלמידה". טכנולוגיה זאת מעניקה הבנה על יסודות הלמידה ומספקת דרכים מדויקות להתגבר על כל המלכודות שאדם יכול להיקלע להן במהלך הלמידה.

טכנולוגיית הלמידה היא לא קריאה מהירה או תכסיסי זיכרון. לא הוכח ששיטות אלה מעלות את יכולתו של אדם להבין את מה שהוא למד או להעלות את ידיעת הקרוא וכתוב שלו. טכנולוגיית הלמידה מראה איך אדם לומד כדי להבין נושא מסוים כדי שהוא יוכל ליישם אותו. ספר זה כולל רק חלק קטן מהמאגר המלא של טכנולוגיית הלמידה שפותחה על-ידי מר האברד. אף על פי כן, סקירה קצרה זאת מכילה יסודות שבהם תוכל להשתמש כדי ללמוד ביעילות רבה יותר. בעזרת טכנולוגיה זאת, כל אחד יכול ללמוד כל נושא. טכנולוגיית הלמידה פותחת בפניך את השער ללמוד כל דבר, להשיג השכלה בכל תחום שתבחר

תוצאות מיישום וסיפורי הצלחה


טכנולוגית הלמידה, שבה נעשה שימוש נרחב החל מאוניברסיטאות באמריקה ועד בתי-ספר בעיירות של דרום אפריקה, מוכיחה את המעשיות שלה בתכניות רבות בזו אחר זו.

באיזור החקלאי של אלבמה, ילדים בטווח הגילאים שבין שמונה לשש-עשרה נטלו חלק בתכנית בת 7 שבועות, אשר משתמשת בטכנולוגיית הלמידה לשם המטרה המוצהרת של הגדלת אוצר המילים וההבנה במהלך הקריאה. מבחנים שנערכו בצורה אחידה לפני ואחרי התכנית גילו גדילה ממוצעת של שמונה חודשים לכל תלמיד באוצר מילים ובהבנה. נער אחד בן 14 השתפר מרמה של כיתה ב' עד לרמה של כיתה ו' בחמישה וחצי שבועות של התכנית. מעולם לא נשמע על רמת שיפור כזו.
בלונדון, קבוצה של תלמידים קיבלה קורס קצר בטכנולוגיית הלמידה, שמורכב מתשע שעות לערך של הנחיה לאורך תקופה של שנים-עשר יום, בעוד שקבוצת ביקורת לא קיבלה כל הנחייה בטכנולוגיית הלמידה. למעט הבדל זה, שתי הקבוצות המשיכו בלימודים הרגילים שלהן ולשתיהן נערכו בחינות לפני ואחרי ההנחיה. הקבוצה הניסיונית עלתה בממוצע של 1.29 שנים ביכולת הקריאה לאחר שנים-עשר ימי הנחיה. קבוצת הביקורת לא הראתה כל שינוי למעשה (ירידה של 0.03) בבחינה השנייה. תוצאות מרשימות אלה מדברות בעד עצמן.

ליתרונות שהושגו מהתכנית של 'Education Alive' באפריקה הדרומית ניתן תוקף על-ידי כמה מחקרים בבולאוואיו שבזימבבואה ובטראנסוַאאל שבדרום אפריקה. מחקר אחד הראה שיפור של 1.2 שנים ביכולת הקריאה במהלך שלושה שבועות של תכנית. תכנית אחרת שהועברה במשך ארבעה שבועות הביאה לשיפור בממוצע של 1.8 שנים ביכולת הקריאה. תכנית נוספת בת שלושה שבועות במולדת הטרנסקי שבדרום אפריקה הראתה שיפור ממוצע של 2.3 שנים. תכנית שבוצעה
בבית-ספר תיכון לטעוני טיפוח הביאה לשיעור מעבר של 91 אחוזים בבחינות לבתי-ספר תיכוניים מטעם משרד החינוך של המדינה, בהשוואה ל-27 אחוזים בקבוצת הביקורת. בדרום-אפריקה, שבה 50 אחוז מהאוכלוסייה אינם יודעים קרוא וכתוב, תכנית זו מביאה לשיפור נחוץ ביותר.

השווה תוצאות חיוביות אלה למה שקורה במערכות בתי-ספר במקומות אחרים ברחבי העולם: בכמה בתי-ספר תיכון באיזורים נחשלים בארה"ב קיים שיעור נשירה  שמתקרב ל-50 אחוזים;
42 אחוזים מהאנשים שנערך עליהם סקר בבריטניה לא יכלו לחבר את המחיר של המבורגר, צ'יפס, עוגת תפוחים וקפה; 700,000 תלמידים סיימו את לימודיהם בארה"ב בשנה שעברה, שלא ידעו קרוא וכתוב במידה מספקת כדי לקרוא את תעודותיהם. מאחורי מספרים אלה נמצאים סיפורים רבים של תסכול אישי, חלומות מנופצים, איכות עבודה נמוכה, פשע גובר ועתיד  עגום.

סיפוריהם של האנשים שלהלן שונים. למרבה המזל, אנשים אלה מכל רחבי העולם שמעו על טכנולוגיית הלמידה ויישמו אותה, ושינו את חייהם ואת חייהם של אחרים לטובה.

בספרינגפילד, וירג'יניה, זוג הורים החלו להילחץ בנוגע לכישלונותיו של בנם בבית-הספר ולבעיות שהיו איתו בבית. לאחר שטכנולוגיית הלמידה הוצגה בפניהם ואחרי שהם רשמו את בנם לבית-ספר שמשתמש בה, הם כתבו את המכתב הבא:

"לפני שריצ'רד החל ללמוד בבית-ספרכם, וכתוצאה מחוסר יכולתו להגיב לשיטות הלימוד בבתי-הספר הכלליים בוושינגטון הבירה, הוא היה ילד מתוסכל, עם קשיי הסתגלות. באמצעות ההדרכה והייעוץ שקיבלנו, היינו מסוגלים ללמוד איך לסייע לריצ'רד להפוך לאדם טוב יותר. חשוב מכך, אתם הצתתם בו התעניינות מחודשת. הוא רכש את אותן מיומנויות חינוכיות בסיסיות שהוא החמיץ בשנתיים שהוא העביר בבתי-ספר כלליים. לראשונה מזה שנתיים, ריצ'רד רוצה ללכת לבית-הספר כל יום! הוא נטל על עצמו את היזמה לקרוא ספרים בעצמו. הוא החל להתעניין בנושאים אקדמיים שונים, בכללם מדע וגיאוגרפיה. מאז ששני דודנים שלו סיימו
בית-ספר תיכון יוקרתי, היה זה חלומו של ריצ'רד ללמוד באותו בית-הספר. אחרי שהוא למד את טכנולוגיית הלמידה הוא התקבל להרשמה בבית-הספר הזה. אנו מודים לכם מעומק לבנו על התפקיד המשמעותי שמילאתם בעזרתכם לריצ'רד להגשים את שאיפתו".

אם לונדונית, שיצאה מגדרה מרוב דאגה, ביקשה עזרה לבנה בן העשר, שהיו לו קשיים רבים בבית-הספר ולא היה יכול להתרכז. מוריו רצו לתת לו תרופות. תחת זאת, אימו מצאה תכנית חונכות שמשתמשת בטכנולוגיית הלמידה. אחרי שהילד עבר תקופת זמן קצרה בתכנית, החונך שלו כתב:

"במהלך השבת הראשונה שלו בתכנית, הילד העביר שלוש שעות בלימוד היסודות של טכנולוגיית הלמידה. אימו של הילד צלצלה אלי במשך השבוע שלאחר מכן היות שהיא הבחינה בשיפור מיידי ולא יכלה להאמין לשינוי שעבר על בנה – הילד הכין את שיעוריו ללא כל קושי. בשבת שלאחר מכן, הילד חזר לתכנית ולמד עוד על איך ללמוד. ימים אחדים אחרי כן אימו סיפרה לי שמוריו של הילד צלצלו אליה כשהם תוהים מה קרה לו. הם הבחינו בכזה שינוי, שהם רצו לדעת מה קורה. הבעיות של הילד לא היו נפתרות באמצעות תרופות. פשוט איש מעולם לא לימד אותו איך ללמוד."

זוג מאורגון היה אכול דאגה לגבי ילדתם בת האחת-עשרה שקראה בקושי ברמה של כיתה ב' ושהערכתה העצמית היתה נמוכה מאוד. אחרי שהבת החלה ללכת לבית-ספר שמשתמש בטכנולוגיית הלמידה, האם כתבה:

"לבי נקרע כשבתי יצאה מהחדר ששימש לבחינת הכניסה שהיא עשתה כדי להצטרף ללימודים בקורסי הקיץ. דמעות זלגו מעיניה והיא ביקשה את העדשות הירוקות שהיא חשבה שהיא זקוקה להן כדי לקרוא. הציון שלה היה מאוד נמוך, אבל למרות ההסתייגויות מצד כל הנוגעים בדבר ניתנה לה הזדמנות להתחיל בתכנית הקיץ.
"מאותו רגע, הגרף של חייה אשר צנח כלפי מטה בתלילות עשה תפנית חדה כלפי מעלה והוא ממשיך לטפס מאז. היא לומדת עכשיו בקורסי הקיץ כבר כמה חודשים, והשינויים שאנחנו מבחינים בה הם פשוט מופלאים.
"היא קוראת כעת בעצמה, ואפילו מתקשה להניח את הספרים מידיה. היא חזרה למסלול והפכה לילדה מאושרת ובעלת ביטחון, ילדה נפלאה שללא ספק תתרום רבות לעולם – תרומה שהיא מעולם לא היתה יכולה להעניק ללא קיומה של שיטת הלמידה של מר האברד
ובית-הספר הנהדר הזה שאתם יוצרים! תודה לכל אחד מכם עבור מאמציכם ועבור המסירות והחזון שלכם."

ילד בן 7 התקשה בלימודיו מאוד. הוא למד ולמד מחדש את אותם החומרים במשך כשישה חודשים. למרבה המזל, אמו ידעה את טכנולוגיית הלמידה והבינה שהמורה שלו אינו מוצא את המחסומים האמיתיים ואת הבעיות האמיתיות שבהן בנה נתקל ואינו מטפל בהם.

"לוח הזמנים שלי מאוד צפוף בעבודתי ובחובותיי, אבל ביקשתי ממנו להביא הביתה את החומרים שהוא למד, ומצאתי מה היתה הבעיה האמיתית. זה היה לפני חודשיים. התוצאה היא שהוא הפך לתלמיד למופת בכיתתו כעת. הוא אינו מתפרפר יותר או עושה צרות לאחרים. הוא אוהב את לימודיו והוא משלים את המטלות שלו בזמן שיא. הוא בא אלי לפני שני לילות ואיית מילים שהוא למד ושהוא הבהיר את הגדרותיהן כיאות. אני יודעת שאני לא יכולתי אפילו לקרוא כשהייתי בגילו, שלא לדבר על איות מילים כמו אנטרקטיקה, פעוטון, מתכונות, פינגווין, דוב הקוטב, קרחון וכו'. הבנתי שייתכן שהצלתי את כל עתיד לימודיו בזכות מה שעשיתי מוקדם יותר כדי לפתור את בעיותיו בלימודים."

טכנולוגיית הלמידה של ל. רון האברד הוכנסה לשימוש במדינת אוגנדה. המכתב שלהלן הגיע מהמנהל של בית-הספר להורים בקמפלה שבאוגנדה.

"אני כותב כדי להביע את תודתנו הכנה על כך שחשבת לנכון לשלוח אלינו את הצוות שלך כדי להכניס לשימוש את טכנולוגיית הלמידה מתוך עבודותיו של ל. רון האברד. המורים שלנו מצהירים שלאחר שעברו את הקורס הזה, הם יכולים עכשיו ללמוד בעצמם וללמד את תלמידיהם טוב יותר. הקורס הסיר מחסומים רבים ללמידה, ומורים יכולים לתקשר עכשיו בקלות הרבה יותר גדולה מאשר קודם לכן. מורים אחרים שלא הוכנסו מלכתחילה לתכנית דרשו להתחיל את הקורס מיד.
תלמידינו נרגשים מן התכנית הזאת. הם מוצאים שזה כיף ללמוד כיצד ללמוד. כעת הם יודעים את הערך של מאסה ומסוגלים להשתמש בתמונות כדי ללמוד על דברים שהם לא יכולים להשיג מהסביבה. אנו מתפללים שיחסים אלה עם בית-ספרנו יימשכו בעתיד על מנת לכלול לומדים רבים אפילו בחלקים אחרים של אוגנדה."

תלמיד מספרד, שגילה את טכנולוגיית הלמידה והשתמש בה, החל להתלהב ללמוד והיה מסוגל ללמוד שפה חדשה בצורה כל-כך טובה, שהוא הפך למתורגמן מיומן.

"לפני שלמדתי על טכנולוגיית הלמידה של ל. רון האברד, ההשקפה שלי היתה ש'אין טכנולוגיה של למידה; זה פשוט עניין של לשים את המרפקים על השולחן וללמוד, ללמוד, ללמוד; לא לעשות שום דבר אחר עד שיש לך תיעוד מושלם של מה שאתה אמור לכתוב במבחן הבא שלך.
בכל אופן, כשהתחלתי ללמוד את הטכנולוגיה של מר האברד וראיתי אותה בפעולה, הבנתי שדבר כמו מילה שאינה מובנת כהלכה יכול באמת לחסום את ההבנה שלי. ולא רק זה, אלא שמילה שאינה מובנת כהלכה היתה מסוגלת להוריד את המורל שלי לרצפה. גיליתי שכאשר הבהרתי כהלכה מילה שהייתי בטוח שהכרתי, והבהרתי אותה עד לנקודה שבה באמת הבנתי את הרעיון, התחלתי בכנות להתלהב מהנושא של למידה.
לפני שלמדתי איך ללמוד, חשבתי גם שאם אדם לא לומד שפה זרה עד גיל 12, לאחר מכן הוא לא יוכל ללמוד אותה היטב. הייתי כבר בן 20, וכבר לפני כן ויתרתי על הרעיון ללמוד אנגלית. אבל על-ידי שימוש בטכנולוגיית הלמידה וללא כל הכשרה פורמלית באנגלית, הייתי מסוגל ללמוד אנגלית לגמרי לבד עד לנקודה שבה עכשיו אני מתרגם מקצועי! זה היה אפשרי רק באמצעות הטכנולוגיה המדהימה הזאת.
נקודה בסיסית אחת שעדיין נותנת לי הישגים בכל יום היא שאני מכיר בכך שיש מה ללמוד ושאדם יכול להבין. ורק באמצעות הבנה אנחנו נוכל להיות חופשיים. טכנולוגיית הלמידה נתנה לי חופש. ויש לכך ערך רב."

מילים שאינן מובנות כהלכה יכולות להופיע בגיל צעיר מאוד, כשהן חוסמות לחלוטין איזור בחיים. להבהרתן יכולה להיות השפעה דרמתית, כפי שניתן לראות כאן:

"לפני כמה שנים עשיתי קורס הכשרה בסיינטולוגיה שכלל הבהרת מילים על נושאים שלמדתי בעבר. קראתי ספרים רבים בשבדית – שפת האם שלי – במשך ילדותי וגיל העשרה, ולכן אוצר המילים שלי היה כבר די גדול ותחום הנושאים שבהם נגעתי היה רחב. היו איזורים ונושאים מסוימים שלגביהם הרגשתי בעבר אדיש מאוד או שפשוט דחו אותי. מעולם לא הבנתי מדוע – פשוט לא אהבתי אותם. הגישה שלי היתה 'זה לא בשבילי.' אבל בהבהרת המילים גיליתי מדוע. אותם איזורים שהרגשתי שאני מתרחק מהם הכילו מילים שמעולם לא באמת הבנתי. אני לא יכול לתאר לך איזו הקלה זאת היתה לגלות את המילים האלה ולקבל את המושג האמיתי שלהן. אחרי יום עם כמה שעות של הבהרת מילים הרגשתי כאילו עול הוסר מעל כתפי, בלי הגזמה.
הקריעה האמיתית היתה הנושא של מנועים. בעוד שכל הנערים האחרים בגילי היו מטורפים על מנועים, כשהם עושים ניסויים עם האופנועים שלהם כדי שייסעו יותר מהר ככל האפשר וכו', לי פשוט לא היה אכפת במיל. שום סיבה מיוחדת למה – פשוט לא הייתי מעוניין! ומעולם לא הצלחתי להבין למה; חשבתי שאני בטח מוזר בצורה כלשהי.
אבל בהבהרת המילים הזאת הכל נתגלה. גיליתי שהיו לי המון מילים שלא הבנתי כמו שצריך ושלא הבנתי בכלל בתחום הזה, ובטח הבהרנו מאות מהן. במהלך העניין ההבנה שלי והעניין שלי עלו לרמות שמעולם לא העליתי בדעתי. אבל ההפתעה הגדולה עדיין לא הגיעה! מצאתי את המילה הבסיסית, את המילה הראשונה שהבנתי שלא כהלכה בתחום הזה. כילד בן 5 נהגתי להתבונן באבי כשהוא היה מתקן את האופנוע שלו. כשהוא ראה את ההתעניינות שלי, הוא הוציא את החלק הקטן הזה של המנוע ואמר 'זה ______והוא מווסת את זרימת הדלק דרך ה______.' לא הבנתי שום דבר, ומרגע זה והלאה לא היה בי שום רצון להיות קשור לשום דבר שקשור למנועים.
אחרי שחזרתי הביתה מהבהרת המילים, ניגשתי מיד ופתחתי את מכסה המנוע של המכונית שלי, נרכנתי על המנוע והתחלתי לאתר את כל חלקיו השונים של המנוע, בהתלהבות גמורה. זחלתי מתחת למכונית ועשיתי את אותו הדבר. הורי לא האמינו לשינוי שחל בי. מאז הבהרת המילים הזאת לא היו לי יותר בעיות עם מנועים."
 

לרכישה מיידית לחצו כאן

או התקשרו חינם 1-800-800-107

שם הספרון: טכנולוגיית הלמידה מבוסס על עבודותיו של ל.רון האברד
מספר עמודים: 45 עמודים, כולל תמונות צבעוניות להמחשה

הספרון כולל: בחינה עצמית להבנה החלק התיאורטי,תרגילים מעשיים להגברת היכולת ליישם הלכה למעשה את הידע, דוגמאות ותוצאות מיישום ברחבי העולם. זהו ספרון עם ידע מרוכז ואפקטיבי לשיפור החיים. מתאים כחומר עזר למאמנים אישיים.

טכנולוגיית הלמידה

  • ללמוד כיצד ללמוד
  • מדריך למידה בסיסי
  • טכנולוגיית הלמידה
  •